Donnerstag, 30. Dezember 2010

Prihod na Zanzibar

Da sva se izognila naporni 12urni voznji z avtobusom, sva si ze doma rezervirala letalske karte Arusha-Zanzibar. Na letaliscu sva zadovoljno cakala letalo, nakar sva skozi okno zagledala mini mini avijoncek. Se nikoli se nisva peljala z letalom, ki ima na vsaki stani samo en sedez, kar prevedeno pomeni, da se cutijo vse turbolence se toliko bolj.


Vseeno sva prezivela let in pristala na tezko pricakovanem Zanzibarju.
Sprva sva bila rahlo razocarana, saj sva pricakovala bolj urejene hise in okolico,


vendar ko sva prispela v najin hotel, je razgled na turkizno morje in pesceno plazo takoj popravil vtis.



Po prijetnem cofotanju in polezavanju na plazi naju sedaj caka slastna vecerja, jutri pa novo leto na plazi!!!

Lep pozdrav,
Barbara in Grega

Mittwoch, 29. Dezember 2010

Safari Serengeti in Ngorongoro

Po napornem bozicnem dnevu v Arushi, kjer nama je vsak zelel nekaj prodati ali pa naju zvabiti na safari, sva si komaj popoldan vseeno uspela urediti 4-dnevni safari.

Najprej smo se v zabavni druscini Francoza, Americana in Rusinje


odpeljali v Serengeti, ki je svetovno najslavnejsi narodni park in je dobil ime iz masajske besede "Siringet", ki pomeni neskoncna planota. Njegov ekosistem podpira najvecjo koncentracijo pasnih zivali v Afriki. Vsako leto pa se v Serengetiju dogodi pravi fenomen zivalskega sveta "velika migracija" oz. "tek za prezivetje", cemur sva tudi midva bila prica. Migrirajo predvsem zebre in Wildebeesti (prevoda se nisva nasla), ki jih je v parku na tisoce.


V treh dnevih v Serengetiju sva videla se zirafe, veliko druzino slonov, levinje in leve, leoparda, geparde in seveda vesele hipote - nilske konje.


V kampu, kjer smo sotorili pa so nas preganjale se opice.


Zadnji dan smo se odpravili se v Ngorongoro krater, ki je bil proglasen za mesto svetovnega nasledstva s strani Zdruzenih narodov.


Pred tremi milijoni let je bil Ngorongoro krater aktivni vulkan, vendar se je njegov vrh sesedel in nastala je danes najvecja kaldera na svetu s premerom 20km. Tukaj sva koncno dopolnila seznam velicasnih pet, saj sva zraven slona, leva, leoparda in bivola, videla se nosoroga. Cudovita pokrajina, ki je bolj zelena od savane Serengetija pa je tudi dom masajev, ki jih vsake toliko lahko opazis ob pasnji krav.
Seveda pa krave pasejo samo otroci masajev. Vsak moski masaj namrec lahko ima vec zena, ki si vsaka mora narediti svojo hiso. Medtem ko zene nabirajo in kuhajo hrano pa mozje lezijo in uzivajo. Ko sta za to izvedeli najini juznoafriski sopotnici do Arushe, se je ena pohecala, da bo takoj poklicala bivsega fanta in ga prosila, da jo vzame nazaj, saj vseeno ni bil tako "slab".

Kljub temu da najini prebavi in imunska sistema nad safarijem nista bila prevec navdusena, sva prezivela odlicne 4 dni v zanimivi druzbi in cudoviti pokrajini.

Lp, B in G

Freitag, 24. Dezember 2010

3.dan: pot proti severu v Arusho

Ko ste  vi veselo  pripravljali bozicno drevo, sva midva dan  porabila  za  premik proti severu. Ce  sva natancna sva  do  Arushe potrebovala  12 dooolgih ur v mini avtobusu.

Spodaj je par  utrinkov  iz najine  poti.  Verjetno se bova  naslednjic  oglasila  po tridnevnem  safariju!
VESEL BOZIC VSEM :)

Midva  stlacena na  avtobusu

Postojanke na poti, kjer  sploh ne rabis izstopit, ampak ti  vse prodajo  kar cez okno.

Masaji na poti, v ozadju  pa  tipicna  barakarska naselja, ki prevladujejo  izven mesta

Vas  bio  his - narejena iz samih  naravnih materialov (in  to ni muzej)

Prometna nesreca na wanna be  avtocesti

Kako raste  ananas

Pokrajina  na severu



Lep bozicni  pozdrav,
Barabara in Grega

Donnerstag, 23. Dezember 2010

2. dan: South beach in Dar es Salaam

Po dolgem premisleku sva Daru dala se en dan in se takoj po zajtrku odpravila na South beach, ki je le 5 km oddaljen od Dara. Dozivela sva pravi lokalni utrip, saj sva se do tja najprej morala peljati s trajektom,


ki pa se ni bil tako prenatrpan kot njihov mini avtobus - dalla dalla - ki je glavno prevozno sredstvo Tanzanijcev.


Po parih  sto metrih pesacenja sva koncno prispela na dolgo pesceno plazo, kamor se konec tedna zatece veliko prebivalcev Dara, danes pa sva kot pricakovana bila ena redkih obiskovalcev.


Zaradi mozne kraje vrednih stvari, sva se izmenicno kopala v topli, turkizni vodi. Ce ne bi bilo se morskih trav, bi bilo ze kicasto. Par urno lezanje na plazi pa je pustilo tudi posledice, saj sva hrustljavo zapecena.


Zvecer sva probala se nekaj lokalnih specialitet in sedaj veva, zakaj se ostali sadezi (razen banane in ananasa) niso prebili oz. uveljavili v Evropi, saj so po okusu zeloooo posebni.

Okusna pijaca iz sladkornega trsa

PS: Mama in ata Petovar: imava tezave z omrezjem, zato verjetno se nista dobila nobenega poslanega sms-a!
Lp, B in G

Mittwoch, 22. Dezember 2010

Dar es Salaam

Ob 6ih zjutraj sva koncno prispela v Dar, najvecje mesto v Tanzaniji.
Najprej nevarna voznja taksistov in nato se okolica naju je najprej sokirala. Ko pa sva se privadila na vrocino, na nenehne poglede (saj sva ena redkih turistov tukaj) pa sva se podala po ulicah polnih prodajalcev vsega moznega. Ne samo, da lahko cigarete kupis po komadih, se stehtas se lahko kar na ulici.

Kljub temu da je Dar dalec od zahodnjaske kulture, se je kulinaricno izkazal. Komaj sedaj veva kaksen okus imata prava banana in ananas. Ker pa mesto ne ponuja izjemnih znamenitosti in nimas vec kot 1 dan kaj poceti, se najverjetneje jutri odpravljava ze proti severu ali pa vsaj na izlet na obalo.

Na ulicah v  Daru

Kaoticne  ceste, kjer se vozi po levi

Transport po tanzanijsko

Najboljsi ananas za 10 centov (evri)

Cevljarji kar na ulici    


 Ribja trznica (fish market)

Ogromni lignji in ribe


smrdi, smrdi, smrdi

tako se brusijo nozi

Lp, Barbara in Grega

Dienstag, 21. Dezember 2010

Kaos na letaliscu

Zaradi trenutnih vremenskih razmer, ko stojijo vsa glavna evropska letalisca, se tudi na dunajskem letaliscu cuti napetost, predvsem pa je mozno videti dolge kolone na linicah kjer se potniki trudijo urediti zamujene lete.

Pri najinem letu je sprva slo vse gladko in ko sva ze skoraj stopila po koridorju v letalo, so po objavi prosili prostovoljce, da odstopijo svoj sedez in sedejo na naslednje letalo. Ker tako se nisva imela nacrta, kako bova zapolnila 7 ur v Kairu (brez da bi zamudila naslednji let), sva se odlocila odstopiti sedeza. Za namecek pa sva dobila vsak 150 € odskodnine. Kljub temu da se je za naju vse lepo izslo (vsaj upava) pa je hudo gledati nemocne obraze, ki pri vsakem letu cakajo do konca, ce bo ostal se kaksen prost sedez in bodo koncno lahko odleteli v zelen kraj oz. domov.

Lp iz letalisca, Barbara in Grega

Freitag, 17. Dezember 2010

Tanzanija? Kam?

"Kam pa gresta vidva za novo leto? V Tanzanijo. Kam?!"


V Tanzanijo....                                                       

...... največjo vzhodno afriško državo, ki je več kot 37x večja od Slovenije. Njena površina je 937.000 km2 na katerih prebiva okrog 40 milijonov ljudi. Nastala je leta 1964 z združitvijo Tanganjike in Zanzibarja. Okrog 40% Tanzanijcev je muslimanov, teh je največ v mestih ob obalah in Zanizbarju (tu je kar 99% muslimanov), okrog 45% je kristjanov, ki prevladujejo predvsem na severuvzhodu države. 

Ob številnih afriških jezikih, ki jih govorijo v Tanzaniji sta uradna jezika angleščina in svahili.

Kljub temu, da velja obdobje med decembrom in marcem za najbolj vroče naju bi naj pričakale temperature med 25*C in 30*C v priobalnih mestih in okrog 35*C znotraj celine.

Časovna razlika je samo +2 uri, tako da vsaj težav s prilagajanjem ne bo.

Zanimivost:
- na Zanzibarju je bil rojen Fredy Mercury. 


Tako, sedaj veste kam se odpravljava.

Lp., Barbara in Grega